خانه / ad / طرح جدید اتحادیه اروپا برای دورزدن تحریم‌های ایران با چه موانعی روبه‌رو است؟

طرح جدید اتحادیه اروپا برای دورزدن تحریم‌های ایران با چه موانعی روبه‌رو است؟

تحلیلگران سؤالات بزرگی را در مورد طرح اتحادیه اروپا برای ایجاد یک نهاد مالی مستقل و سامانه نقل و انتقال پول برای مراوده با ایران مطرح می‌کنند: آیا این نهاد می‌تواند به حفظ روابط تجاری اروپا با ایران به‌گونه‌ای معنادار منجر شود؟

طرح جدید اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم‌های ایران با چه موانعی رو به رو است؟

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ــ روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در یادداشتی به بررسی توانایی و عزم واقعی اتحادیه اروپا برای تحقق وعده‌هایش مبنی بر همراه نشدن با تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ایجاد یک سازوکار مالی مستقل برای دور زدن این تحریم‌ها پرداخت.

در این یادداشت به‌قلم «پیتر ایویس» تصریح شده است: «آمریکا مدت‌هاست که از توان اقتصادی و مالی خود در راستای پیشبرد اهداف سیاست خارجی‌اش استفاده می‌کند. دخالت‌های آمریکا [در امورات سایر کشورها] اغلب موجب اختلال در فعالیت‌های شرکت‌های خارجی می‌شود و بعضاً نزدیکترین متحدان این کشور را نیز دلسرد می‌کند».

اما هفته گذشته اتحادیه اروپا از طرح جدیدی رونمایی کرد که به شرکت‌های اروپایی امکان می‌دهد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران عبور کنند.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیراً اعلام نموده که این اتحادیه در حال ایجاد یک نهاد ویژه برای پرداخت‌های بانکی است؛ نهادی که به شرکت‌های غیرآمریکایی (مشخصاً شرکت‌های اروپایی) امکان می‌دهد که بدون ترس از تحریم‌های ثانویه آمریکا به تجارت با ایران بپردازند.

با وجود این، نیویورک‌تایمز سؤالات بزرگی را در مورد طرح اتحادیه اروپا برای ایجاد یک نهاد مالی مستقل و سامانه نقل و انتقال پول برای مراوده با ایران مطرح کرده است: آیا این نهاد می‌تواند به حفظ روابط تجاری اروپا با ایران به‌گونه‌ای معنادار منجر شود؟ آیا این نهاد می‌تواند از پیگرد مالی آمریکا مصون بماند؟ آیا موفقیت سازوکار مالی مدنظر اروپایی‌ها منوط به همکاری دو رقیب بزرگ آمریکا یعنی چین و روسیه است؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شریعتمداری در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛ جزئیات جدید از توزیع بسته‌های حمایتی دولت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارمندان دولت مشمول سبد حمایتی دولت می‌شوند و این بسته‌ها در چند نوبت توزیع خواهند شد. به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان, محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم معارفه‌اش در وزارت رفاه و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بسته حمایتی دولت کار مشترکی با سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه است که شامل حمایت مالی از اقشار با درآمد ثابت است و همچنین حمایت کالایی با حداقل‌های ممکن از مجموعه این اقشار در چند نوبت صورت می‌گیرد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در گام اول ظرف این هفته تمام افراد تحت پوشش‌ نهادهای حمایتی در دستور کارند که از این امکان مطابق ۱۴ نوبتی که قبلا استفاده کرده بودند با جدول جدیدی که رقمی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای خانوار یک تا پنج نفره را فراهم کرده، بهره مند می‌شوند. وی گفت: این بسته حمایتی، کالایی است. لیست کالاها متنوع است که دست خانواده‌ها را در انتخاب باز می‌گذارد. شریعتمداری با بیان اینکه در قدم دوم یک برنامه داریم که به‌زودی همراه با حقوق این ماه یا زودتر توسط دول..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *