خانه / ad / سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران تا ۱۳ آبان آماده می‌شود

سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران تا ۱۳ آبان آماده می‌شود

منابعی در اتحادیه اروپا اعلام کردند سازوکارو ویژه مالی این اتحادیه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران تا ۱۳ آبان به صورت نمادین آماده خواهد شد.

اجرای نمادین سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران همزمان با اجرای تحریمهای آمریکابه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، منابعی در اتحادیه اروپا اعلام کردند سازوکارو ویژه مالی اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریمهای آمریکا علیه ایران از ۱۳ آبان به صورت نمادین آماده خواهد شد.

پس از نشست وزیران طرف‌های برجام در ۲۴ سپتامبر سال جاری در نیویورک، شرکت‌کنندگان از جمله نمایندگان کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه از ابتکار اتحادیه اروپا موسوم به «نهادهای واسط مالی» (spv) یا سازوکار ویژه برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات ایران به خصوص در بخش نفت و انرژی استقبال کردند.

سه منبع دیپلماتیک به خبرگزاری رویترز گفته‌اند «سازوکار مالی جدید اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان) به صورت قانونی آماده خواهد شد، یعنی هنگامی که تحریمهای آمریکا (علیه ایران) اجرایی می‌‎شود، اما اجرای رسمی و عملی آن اوایل سال ۲۰۱۹ خواهد بود.»

یکی از این منابع گفت: «ما تلاش داریم این سازوکار مالی ویژه را تا قبل از ۴ نوامبر آماده کنیم و مطمئن هستیم که می‌توانیم این کار را انجام دهیم، اما فوراً عملیاتی نخواهد شد. عملیاتی‌شدن این سازوکارو مالی زمان خواهد برد و ممکن است چند ماهی طول بکشد.»

وی افزود مکان فیزیکی دفتر این سازوکار مالی و دیگر مسائل فنی آن هنوز مشخص نشده و باید روی آن کار کرد.

دیپلمات دیگری نیز گفت: همه‌چیز آماده است تا شروع نمادین را آغاز کنیم تا به تهران نشان دهیم که اتحادیه اروپا به وعده‌های خود پایبند است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، چنین سازوکاری را در ماه سپتامبر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اعلام کرد. اتحادیه اروپا به همراه چین و روسیه امیدوار است با حفظ تجارت با ایران علی‌رغم تحریمهای آمریکا برجام را حفظ کند.

دیپلمات سوم هم به رویترز گفت: «نیاز است به ایرانی‌ها نشان دهیم که با وجود تحریمهای آمریکا برای حفظ برجام تلاش می‌کنیم تا آنها را در این توافق نگه داریم».

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شریعتمداری در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛ جزئیات جدید از توزیع بسته‌های حمایتی دولت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارمندان دولت مشمول سبد حمایتی دولت می‌شوند و این بسته‌ها در چند نوبت توزیع خواهند شد. به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان, محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم معارفه‌اش در وزارت رفاه و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بسته حمایتی دولت کار مشترکی با سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه است که شامل حمایت مالی از اقشار با درآمد ثابت است و همچنین حمایت کالایی با حداقل‌های ممکن از مجموعه این اقشار در چند نوبت صورت می‌گیرد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در گام اول ظرف این هفته تمام افراد تحت پوشش‌ نهادهای حمایتی در دستور کارند که از این امکان مطابق ۱۴ نوبتی که قبلا استفاده کرده بودند با جدول جدیدی که رقمی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای خانوار یک تا پنج نفره را فراهم کرده، بهره مند می‌شوند. وی گفت: این بسته حمایتی، کالایی است. لیست کالاها متنوع است که دست خانواده‌ها را در انتخاب باز می‌گذارد. شریعتمداری با بیان اینکه در قدم دوم یک برنامه داریم که به‌زودی همراه با حقوق این ماه یا زودتر توسط دول..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *